LOUTKÁŘSKÝ SOUBOR BROUČCI

Soubor vznikl v roce 1957 pod názvem Mládežnický loutkářský soubor. Později, v roce 1975, se začali nazývat "Broučci". Prvním režisérem a vedoucím souboru byl Zdeněk Křístek. V dalších letech přebírali režisérské křeslo Pavel Fiedor (1959-1961, 1963-1980), opět Zdeněk Křístek (1961-1962) a Magdaléna Sobotová (1962-1963). V roce 1981 se ujímá režie vedoucí souboru Leo Hein, který v loutkovém divadle působí od roku 1956 (od roku 1960 v Mládežnickém loutkářském souboru) a soubor vede a režíruje dosud. V druhé polovině devadesátých let vznikl pod vedením Leo Heina také dětský loutkářský soubor Berušky, který při nastudování některých inscenací spolupracoval s dospělým souborem.

Členové souboru Broučci tíhnou spíše ke klasickým pohádkám. Jsou jediným souborem v opavském loutkovém divadle, který hraje většinu her s marionetami na dlouhých nitích. Kromě práce s těmito technicky náročnými loutkami inscenovali hry také se spodovými loutkami - s javajkami. Ke stabilnímu repertoáru souboru patří inscenace Ostrov splněných přání, O zlaté rybce, Dřevěný vojáček a jeho přátelé nebo Čertův mlýn, ke kterým se rádi vracejí. Regionální přehlídky amatérských loutkářských souborů Opavská rolnička se naposled účastnili v roce 2016 s inscenací pohádky Krakonošův les.

Od vzniku souboru se v něm vystřídala celá řada loutkářů, kteří zde působí dlouhodobě a stali se jeho oporou. Kromě režiséra a vedoucího Leo Heina se jedná především o Rudolfa Schaffartzika, Annu Ratajovou, Evu Kobelárovou a Hedviku Němcovou.

Současný repertoár souboru

O zlaté rybce
Ostrov splněných přání
Čertův mlýn