DĚTSKÉ DIVADELNÍ SOUBORY ŠTĚK, ŠTĚKÁČEK, ŠTĚKADLO A ŠTĚKÁTKO

Dětský soubor Štěk vznikl v září 2001 jako amatérský divadelní soubor při ZŠ Šrámkova v Opavě. Založil ho tehdejší pracovník Daniel Kollmann se skupinkou divadelních nadšenců z řad dětí. Později dostal od tehdejší ředitelky opavského loutkového divadla Věry Jiříčkové nabídku stát se stálým souborem divadla. Postupně se začala "štěkací" základna rozšiřovat o další soubory. Vznikly tak DDS Štěkáček, DDS Štěkadlo a DDS Štěkátko, kterými za celou dobu prošly desítky členů. Některé z nich divadelní práce natolik zaujala a inspirovala, že později studovali na konzervatoři nebo na vyšší divadelní škole.

Všechny soubory se po celou dobu trvání věnují pohádkovému a komediálnímu žánru. Zprvu čistě činoherní soubory se začaly zabývat i prací s předměty a loutkou. Během dvaceti let své existence odehráli své inscenace nejen na domácí scéně, ale také na mnoha divadelních festivalech a přehlídkách, kde dosáhly mnoha drobných i nejvyšších ocenění na národních dětských nebo studentských přehlídkách. Pravidelně se účastnily divadelních přehlídek v Ostravě, Brně, Vyškově, Hodoníně, Novém Jičíně, Náchodě, Ústí nad Orlicí, Svitavách a Kopřivnici.

V průběhu let jste mohli vidět "štěkací" verze činoherních inscenací pohádek: O třech prokletých princeznách (2009), Šípková Růženka (2010), Zlatovláska (2010), STA.PO.ČE (2014), Sněhurka (2015), Pyšná princezna (2009, 2018) aj. Při práci s loutkou vznikaly další inscenace. Jednou z nejúspěšnějších zůstává pohádkový muzikál Otesánek, s kterým soubor postoupil na celostátní přehlídku dětských divadelních souborů Dětská scéna 2006. V následujících letech pak uvedl řadu pohádek pro děti například O bílé laňce (2011), O překrásné Vasilise (2013), Kouzelná paní Láryfáry (2013), O veliké řepě (2014), Alenka v říši divů (2015), O kohoutkovi a slepičce (2016), TŘIPOHÁDKY (2016), Malá čarodějnice (2018), Pasáček vepřů (2018) nebo Třikrát zpátky do pohádky (2019).

Svou bohatou činnost doplňují tradičně v předvánočním čase společným vystoupením všech "štěkacích" souborů pod názvem Štěkabaret sestavený z písniček, tanečků, scének a drobných skečů. K dalším akcím, kterých se účastní, patří karnevaly, Mikulášské nadílky či Dětské dny. Divadelní sezónu pravidelně zakončí divadelním příměstským letním táborem a letním soustředěním nazvaným Letní štěkadlení.

Možnost online přihlášení do souborů: https://www.svcopava.cz/krouzky