RODINNÝ DIVADELNÍ SOUBOR RARÁŠCI

Soubor založila již před dvaceti lety loutkoherečka a absolventka JAMU Gabriela Bernardová ve své rodné vesničce Bratříkovice v době, kdy byla na mateřské dovolené. Převážně dětský soubor se tak jmenoval Rarášci z Bratříkovic. Hráli venku, na úřadě a především v místní hospůdce pro radost a uváděli především pohádky. Toto období trvalo bezmála deset let a v té době si soubor s úspěchem zahrál i na přehlídkách v opavském loutkovém divadle.

Nová etapa souboru začala v září 2007, kdy režisérka Gabriela Bernardová dostala nabídku vést kroužek v Loutkovém divadle při SVČ v Opavě, v kterém by se děti kromě jiných dovedností učily hrát s loutkou. Při přípravě inscenace O Palečkovi scénu realizovala jako svou maturitní práci studentka Lucie Vyhnálková a tak začala stále trvající výtvarná spolupráce s uměleckým oborem Tvorba hraček a herních předmětů na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě. Úspěšná inscenace O Palečkovi získala ocenění a byla nominována na Loutkářskou Chrudim 2009. Tato pohádka se hraje na jevišti loutkového divadla dodnes. Jen dětští herci poněkud vyrostly...

Postupem času začali hrát v souboru všichni členové rodiny, tak jak bylo potřeba: máma, táta a pět dětí. Své pohádky hráli nejen na jevišti opavského loutkového divadla, ale účastnili se různých soutěží, festivalů, slavností a přehlídek. V tomto období vznikly například inscenace: Čertíkovi lumpačiny, O autíčku Cililink (postup na Loutkářskou Chrudim 2013), Anička malířka, O Bambulínovi, Ztracený dárek. V současnosti soubor připravuje pohádkový příběh Tatínek není k zahození.

Na otázku jaké to je hrát v rodinném divadle odpovídají:

"Krásné, dobrodružné i náročné. Všichni se známe, ale přesto se dokážeme stále překvapovat. Každý z nás je jiný, jinak šikovný nebo nešikovný. Umíme spolu hledat výsledný tvar inscenace. Umíme se spolu smát, ale také se pěkně pohádat. Prostě to mezi námi žije. A to "něco" pak ožije i v našich pohádkách."