Oslavy 70. výročí loutkového divadla v Opavě

Rok 2021 byl pro nás rokem oslav 70. výročí loutkového divadla v Opavě. Díky epidemiologické situaci jsme bohužel museli naše oslavné plány úplně překopat, plánované odvolat a nové naplánovat. Nakonec se ale ukázalo, že vše zlé je asi opravdu k něčemu dobré a náš Kašpárek si vlastně díky tomu ty své narozeniny s Vámi užil daleko více. (A vy s ním zřejmě taky 😊.)

Z plánovaných akcí se nám podařilo ve spolupráci se Slezským zemským muzeem zorganizovat venkovní panelovou výstavu, kterou jste si mohli od 9. 4. - 31. 5. 2021 prohlédnout na Horním náměstí v Opavě.

V rámci "nekontaktních" oslav jsme pak pro vás připravili výtvarnou Kašpárkovu dílnu, kde jste si mohli vyzvednout předpřipravené balíčky a sami doma vyrobit vlastní loutku našeho Kašpárka. K naší veliké radosti byl o tvoření zájem. Celkem jsme vám nabalili a rozdali necelých 400 balíčků s výtvarným materiálem! Ještě větší zájem pak byl o Kašpárkovu stezku za pokladem. Zábavnou trasu s úkoly v Hradci nad Moravicí prošlo skoro 1800 nadšených hledačů pokladu.

Zapomenout nesmíme ani na náš Pohádkový plot. Protože když už jsme vám nemohli hrát pohádky v divadle, rozhodili jsme se je aspoň od jara do podzimu pravidelně každý týden vyvěšovat na náš plot před divadlem, abyste si mohli trochu pohádkově zpestřit (zdravotní) procházky. Na ilustracích pohádek se podilela nová výtvarnice SVČ Opava Veronika Karli, dlouholetá výtvarnice SVČ a LD Opava a loutkoherečka Zuzana Slováková, dále pak Marie Bernardová nebo žáci ZUŠ Opava pod vedením Lenky Lazarové či žáci ZUŠ V. Vančury Háj ve Slezsku pod vedením Aleny Zupkové.

16. 6. proběhlo také setkání s primátorem města Opavy, Tomášem Navrátilem, a ocenění dlouholetých vedoucích našich divadelních souborů a na podzim 6. 11. pak konečně Setkání loutkářů v loutkovém divadle, kde jsme tu divadelní 70 naposledy (a společně!) oslavili. U této příležitosti proběhla také dlouho odkládaná premiéra představení Poslušně hlásím našeho divadelního souboru OPAL.