DĚTSKÝ DIVADELNÍ SOUBOR SÁČEK

Vzniku souboru Sáček předcházelo několik momentů. Nejzásadnějším z nich bylo kouzlo divadla, kterému již v dětském věku podlehla Simona Streitová. Dále její krátké působení v ostravském experimentálním souboru Pták, který ji divadelně svedl s Lucii Linhartovou. Třetím momentem byl rozpad souboru Pták, kdy se dvojice Simony a Lucie rozhodla založit vlastní dětský činoherní soubor. Jejich cesta vedla do opavského loutkového divadla a poté do základních škol, kde oslovily žáky druhého stupně. S vybranými dětmi se poprvé sešli 7. října 1992 a tímto dnem se začíná psát historie souboru Sáček.

Prvním počinem souboru bylo zpracování autorského pohádkového muzikálu z pera Lucie Linhartové Království Horní Dolní aneb Láska jako trám. Následovala hra Na vlnách, ve které si mladí herci poprvé vyzkoušeli nelehké umění improvizace. Ze žáků základních škol se pomalu stávali středoškolští studenti a soubor čekala další výzva v nastudování absurdní komedie Miloše Macourka Hra na Zuzanku, se kterou se Sáček zúčastnil divadelní přehlídky amatérských souborů ve Valašském Meziříčí. K Macourkově absurdní poetice se soubor vrátil ještě několikrát, mimo jiné v dramatizaci souboru veršů Planeta Zurangor. Poslední inscenací zaměřenou na dospělého diváka byla crazy komedie Jiřího Kuběny Granát v pohovce.

Soubor Sáček spolupracoval s univerzitním klubem Čajovna Bludný kámen, vystupoval v opavském Domě umění, kavárně Patio, Čajovně Konvička a klubu Clasic. Během poetických večerů představil díla řady osobností Paula Klee, Marca Chagalla, Vity Andersenové nebo oblíbeného Miloše Macourka a řady uměleckých směrů. Mladí herci účinkovali také v Ostravě, Rožnově pod Radhoštěm, Krnově, Hlavnici, Vlaštovičkách či Děhylově.

Postupem času se soubor zaměřil hlavně na dětské publikum, pro které nastudoval Pohádky ze Sáčku a Pohádky s oblohou oblíbeného autora Miloše Macourka, kočičí muzikál Kocourek Modroočko, Příběhy čmeláčího strašidla, Zahrada a inscenaci Pohádky pro Medvídka Pú. Soubor Sáček má za sebou 29 divadelních sezón, 21 premiér a prošlo jím na 90 členů.

Soubor ukončil svou činnost v roce 2022.